16 Aralık 2012 Pazar

Sevimli Kirpi Kurabiyelerim


Bu sevimli kurabiyelerin tarifini Acemişef'ten alınca kolları sıvayıp işe koyuldum. İlk yaptığımda tarifin aynısını uygulamama rağmen fırında fazla tutmam yüzünden kurabiyelerim bir kirpinin taşlaşmış versiyonuydu :) İkinci yaptığımda yumuşak olsunlar diye içine biraz nişasta karıştırdım, bu seferde hamur fırına girince yayıldı ve kirpiden başka herşeye benzer oldular. Üçüncü denememde nişasta koymaktan vazgeçtim, fırın süresini iyi ayarladım ve nihayet başarıya ulaştım. tarifi acemişef ten aynen alarak yayınlıyorum.

Hamur Malzemeleri:
4,5 çay bardağı un
135 gr. oda ısısında margarin veya tereyağı
5 tepeleme çorba kaşığı pudra şekeri
1 yumurta akı
2 çay kaşığı şekerli vanilin

Tüm malzememizi yoğurup 4-5 parçaya ayıralım. Buzdolabında 1 saat dinlendirelim. Süre sonunda her bir parçayı dolaptan tek tek çıkarıp şekil vereceğiz çünkü hamurumuzun şeklini kaybetmemesi için soğuk olarak fırına girmesi gerekiyor.

Fırınımızı 175 dereceye ısıtalım. Dolaptan aldığımız hamur parçasından ceviz kadar bir parça koparalım. (Hamuru ne kadar küçük şekillendirirseniz içi o kadar iyi pişer) Bu parçayı bir ucu sivri olacak şekilde yuvarlayalım. Makas yardımıyla sivri uca minik bir kesik atalım. Göz olarak acemi şefte boncuk drajeler kullanılmıştı ama ben damla çikolatayı ters bir şekilde koydum. Kirpimizin dikenlerini oluşturmak için üst kısımlarına yine makasla küçük küçük kesikler atıyoruz. Resimleri incelediğinizde daha net görmüş olursunuz. Hazırladığımız kurabiyeleri ısınmış fırına koyalım. Üzerleri pembeleşene kadar pişirelim. Daha sonra fırından hemen çıkarıp soğumaya bırakalım.

Fotoğraf makinem gece çekimlerinde pek başarılı olmadığı için çok iyi resimler olmadı ama en azından işinizi görür diye düşünüyorum.


Herkese iyi pazarlar :)

SEYNEP


2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...